(Polski) Dodano (Polski) przez / / (Polski) Brak komentarzy

Sajnos ennek a bejegyzésnek csak Lengyel, Amerikai Angol, Német és Szlovák nyelvű változata van. A megtekintő kényelméért az alábbi tartalom a weboldal alapértelmezett nyelvén jelenik meg. Rákattinthat a linkek egyikére, hogy a weboldal nyelvét egy másik elérhető nyelvre váltsa.

Sadzonki należy sadzić w rzędach wzdłuż osi północ-południe, zapewnia to równomierne doświetlenie krzewów. Odległość między poszczególnymi rzędami powinna wynosić 1,5-2m. Odległość między krzewami w rzędzie wynosi 0,8-1,2m. Krzewy przy ścianach budynków sadzi się około 60cm od nich. Zapobiega to zawilgoceniu ścian, a jednocześnie umożliwia właściwe przewietrzenie krzewów. Do sadzenia na działce nadają się najlepiej sadzonki ukorzenione w pojemnikach. Ich zaletą jest to, iż można je sadzić w dowolnym terminie oraz łatwość przyjmowania się roślin sadzonych z całą bryłą korzeniową. W przygotowanej wcześniej glebie wykopać dołek o średnicy 25cm i głębokości ok. 30cm. Na spód dołka podsypać uprawną ziemię lub torf i obficie podlać. W przypadku gdy gleba nie została wcześniej dostatecznie przygotowana dołek kopiemy głębszy o kilkanaście centymetrów, na spód dajemy przefermentowany obornik wymieszany z ziemią i przykrywamy go warstwą ziemi, tak by go odizolować od bezpośredniego zetknięcia się z korzeniami.

 

Część naziemną obsypujemy ziemię ok. 30cm (kopczyk) by zabezpieczyć sadzonkę przed dużymi mrozami. Na wiosnę, po ustąpieniu przymrozków kopczyk rozgarniamy tak, by odsłonić część naziemną. Przecinamy sadzonkę nad trzecim oczkiem w części nadziemnej.

 

Sadzonki szczepione na dobranych podkładach sadzimy podobnie jak w opisie wyżej, tylko miejsce szczepienia musi się znajdować 3cm. nad powierzchnią ziemi.